Wstępna konfiguracja IntelliJ IDEA

Moją przygodę z programowaniem w Java zacząłem w środowisku Eclipse, jednak po tym jak w 2013 roku Google wydało Android Studio oparte na IntelliJ IDEA, zdecydowałem się na przesiadkę. Początkowo na nowej platformie brakowało mi kilku elementów z których korzystałem wcześniej, ale na szczęście dodatki dostępne w oficjalnym repozytorium rozwiązały te problemy.

Instalacja

Instalacja IntelliJ IDEA w systemie Linux nie sprawia większych problemów. Na początku musimy zadbać o dostępność środowiska Java. W przypadku Ubuntu, uruchamiamy z poziomu administratora:

apt install default-jre default-jdk

Następnym krokiem jest pobranie najnowszej wersji IntelliJ IDEA ze strony JetBrains (w moim przypadku 2017.1.4 Community Edition w formacie TAR.GZ) i rozpakowanie jej do docelowego katalogu.

cd /opt
wget https://download-cf.jetbrains.com/idea/ideaIC-2017.1.4.tar.gz
tar xvfz ideaIC-2017.1.4.tar.gz
mv idea-IC-171.4694.23 idea
chmod a+rX -R idea

Po przelogowaniu się na użytkownika ze standardowymi uprawnieniami, uruchamiamy program:

/opt/idea/bin/idea.sh

Pierwsze ekrany akceptujemy w zasadzie bez żadnych zmian (najodważniejsi oraz osoby o skłonnościach masochistycznych mogą sobie włączyć plugin emulujący edytor VIM). Konfigurator utworzy skrót do uruchamiania programu z poziomu systemowego menu, dzięki czemu później nie trzeba będzie pamiętać o położeniu pliku idea.sh.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zobaczymy ekran startowy:

Ustawienia

Na początku, proponuję wyłączyć opcję automatycznego otwierania ostatniego projektu po uruchomieniu programu. W przypadku, gdy planujemy utworzyć nowy projekt lub pracować na innym niż poprzednio, zaoszczędzi nam to trochę czasu.

Configure -> Settings -> Apperance & Behavior -> System Settings:

Każdy nowy plik źródłowy dodawany do projektu powinien zaczynać się od komentarza z informacjami na jego przeznaczenia, autora oraz warunków licencji. W ustawieniach IntelliJ IDEA możemy przygotować szablony takich bloków, które później będą wstawiane do kodu:

Configure -> Settings -> Editor -> Copyright-> Copyright Profiles:

Configure -> Settings -> Editor -> Copyright:

Konfiguracja SDK

Przed skompilowaniem i uruchomieniem pierwszego programu, należy skonfigurować SDK.

Configure -> Project Defaults -> Project Structure:

Z listy SDKs wybieramy JDK (Java Development Kit) i znajdujemy katalog na dysku z zainstalowanym środowiskiem.

W moim przypadku, ścieżką do najnowszej zainstalowanej Javy jest /usr/lib/jvm/default-java wskazującą na katalog OpenJDK w wersji 1.8.

Przy okazji możemy podpiąć SDK pozwalające na tworzenie aplikacji na Androida. Analogicznie jak wyżej, wybieramy Android SDK i wskazujemy katalog w którym znajdują się biblioteki (naturalnie wcześniej trzeba je zainstalować np. z Android Studio).

Build Target to wersja API dla której będą kompilowane aplikacje.

Na koniec, w polu Project SDK ustawiamy domyślne SDK które będzie wykorzystywane w naszych projektach.

Po tych krokach, IntelliJ IDEA jest gotowa do pracy.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *